Wada serca: HLHS
Oliwka urodziła się 16.08.2007 r. ze złożoną wadą serca HLHS (zespół hipoplazji lewego serca). Wada serca mego dziecka nie została wykryta podczas ciąży. Po urodzeniu w trzeciej dobie dziecko w stanie ciężkim trafiło na Oddział Neonatologiczny w Suwałkach, gdzie wykryto wadę serca. Dziecko w stanie bardzo ciężkim zostało przewiezione do ICZMP w Łodzi, gdzie lekarze kardiolodzy potwierdzili diagnozę: złożona wada serca HLHS (zespół hipoplazi lewego serca). Oznacza to, że moja córka musi żyć z połową serduszka. Moje dziecko zostało zakwalifikowane do trzyetapowego leczenia operacyjnego. Operacje te nie są w stanie przywrócić sercu naturalnej anatomii, ale zmieniają jego budowę tak, aby praca jednej komory mogła zapewnić człowiekowi komfortowe życie.
W drugim tygodniu życia Oliwka przeszła I etap leczenia – operacja na otwartym sercu metodą Norwooda. Drugi etap leczenia - operację metodą dwukierunkowego zespolenia Glenna przeprowadzono, gdy córka miała 7 miesięcy. Operacja przebiegła podobnie jak pierwsza pomyślnie i dziecko szybko nabrało sił i wróciło do domu. Po operacji zdecydowanie poprawił się ogólny stan dziecka. Zmniejszyła się sinica, saturacje wzrosły.
Przed piątym rokiem życia wydolność dziecka zaczęła się pogarszać, sinica centralna zaczęła się nasilać i dziecko było sine. Oznaczało to, że nadszedł czas na III – ostatni etap korekty wady serca metodą Fontana. Na całym świecie operację tę przeprowadza się pomiędzy 2-3 rokiem życia dziecka.
Zimą 2011 r. wykonano 4 letniej wówczas córce niezbędna badania, w tym cewnikowanie serca. Dziecko podczas prezentacji kardiochirurgicznej zostało zakwalifikowane do III etapu leczenia metodą Fontana. Termin przyjęcia do Kliniki Kardiologicznej wyznaczono na 30 lipca 2012 r., operacja odbyła się 3 sierpnia 2012 r. Niestety podczas operacji okazało się, że tętnice płucne są zbyt wąskie, a ciśnienia płucne zbyt wysokie do przeprowadzenia operacji metoda Fontana. Ostatecznie podjęto decyzję o założeniu zespolenia prawej komory serca z lewą tętnicą płucną – szant centralny.
Od ostatniej operacji minął prawie rok, w lutym bieżącego roku Oliwka miała zabieg cewnikowania serca podczas, którego okazało się że tętnice płucne są nadal zbyt wąskie, a ciśnienia zbyt wysokie do przeprowadzenia operacji metodą Fontana. Na razie nie zostały podjęte decyzje co do dalszego leczenia dziecka.
Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym lekarzom za przeprowadzenie córki przez pierwsze dwa etapy leczenia. Jednak ze względu na pogarszający się stan dziecka, nie chcemy czekać na nieodwracalne w skutkach konsekwencje dalszego odwlekania leczenia. Operacja musi być przeprowadzona w Niemczech w University Hospital Muenster przez wybitnego, polskiego kardiochirurga operującego dzieci z serduszkami jednokomorowymi profesora Edwarda Malca. Koszt operacji to kwota około 29 000 euro. Operacja jest nadzieją na dalsze przeżycie i prawidłowy rozwój dziecka, które będzie mogło w pełni cieszyć się życiem.
W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie samodzielnie pokryć olbrzymich kosztów operacji.
Z bólem serca patrzymy jak radosna i pogodna dziewczynka męczy się codziennymi czynnościami i sinieje, jak kładzie się na ziemi nie mogąc dalej biec za koleżankami i kolegami. Ta operacja jest jedyna nadzieją na dalsze życie naszej ukochanej córeczki.
Wszystkie osoby, które zechcą pomóc Oliwce mogą to uczynić dokonując wpłaty na rachunek:
Fundacja na rzecz dzieci z wadami serca Cor Infantis
86 1600 1101 0003 0502 1175 2150 z dopiskiem „Oliwia Grzędzińska”
Dla wpłat zagranicznych:
USD PL93 1600 1101 0003 0502 1175 2024 z dopiskiem EUR PL50 1600 1101 0003 0502 1175 2022 z dopiskiem
Kod SWIFT dla przelewów z zagranicy: ppabplpk
Informujemy również, że wszelkie darowizny podlegają odpisom podatkowym:
- dla osób fizycznych limit do 6% od dochodu
- dla osób prawnych limit do 10% od dochodu
Fundacja na rzecz dzieci z wadami serca Cor Infantis nie pobiera ze zbieranych funduszy żadnych prowizji ani innych kosztów związanych z prowadzeniem zbiórki.