+48 887 220 007

Szukaj

List do Ministra Zdrowia ws rozszerzenia szczepień przeciwko SARS-CoV-2

on 07 styczeń 2021
Odsłony: 822

"Szanowny Panie Ministrze,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i wynikającym z niej zagrożeniem dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, działając w imieniu Fundacji na rzecz dzieci z wadami serca Cor Infantis, mającej pod opieką ponad 800 dzieci z wrodzonymi wadami serca, zwracamy się do Pana z prośbą o rozszerzenie grupy określanej jako „grupa pierwsza” w procesie kwalifikacji i przeprowadzania szczepień ochronnych przeciwko zakażeniom SARS-CoV-2 i włączenie do niej rodziców / opiekunów prawnych tych dzieci.

Podopiecznymi naszej Fundacji są dzieci z różnego rodzaju wrodzonymi wadami układu krążenia. Spektrum zaburzeń jest niezwykle szerokie, od prostych wad izolowanych, których korekcja chirurgiczna pozwala przywrócić prawidłową anatomię serca, po wady skrajnie złożone, często krytyczne, wymagające wielu etapów leczenia chirurgicznego, licznych hospitalizacji, w tym w Oddziałach Intensywnej Terapii, terapii ECMO, w wielu przypadkach określonych jako wady istotnie wpływające na hemodynamikę układu krążenia i rokowania dotyczące przeżycia.

Dla większości rodziców dzieci z wadami serca miniony rok był jednym z najtrudniejszych w życiu. Po często wielu tygodniach, a nawet miesiącach spędzonych z dziećmi w oddziałach szpitalnych, na różnych etapach ich leczenia znaleźli się w sytuacji, w której zagrożeniem dla ich dzieci może być każda osoba, z którą dziecko ma kontakt, w tym oni sami. Wiele rodzin będących pod naszą opieką w marcu zeszłego roku zamknęło się w czterech ścianach własnych domów, ograniczając kontakty społeczne i pragnąc za wszelką cenę ochronić życie swoich dzieci.

Mając na uwadze, ryzyko dla dzieci z wadami serca i innymi chorobami układu krążenia, które wiąże się zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz jakie konsekwencje może mieć dla ich zdrowia i życia zespół pocovidowy PIMS zwracamy się w imieniu rodziców naszych podopiecznych z uprzejmą prośbą o włączenie ich do grupy pierwszej osób kwalifikowanych do szczepienia przeciwko SARS-CoV-2. Pacjenci z chorobami układu krążenia są w grupie osób o zwiększonym ryzyku ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem, a dzieci z wadami serca w wielu przypadkach to pacjenci chorujący na tzw. choroby rzadkie. Jednocześnie w chwili obecnej nie ma szczepionki, która w populacji pediatrycznej mogłaby być zastosowana. Jedyna skuteczna metoda ochrony tych dzieci to zminimalizowanie zakażenia najbliższych członków ich rodzin. Wdzięczni za wyciągniętą dłoń w kierunku rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie, i umożliwienie im szczepienia w grupie zero, prosimy o taki sam ukłon w kierunku rodziców dzieci z wadami serca i umożliwienie im udziału w szczepieniach kierowanych do grupy pierwszej."