Wada serca: HLHS, DORV
Aktualizacja 15.01.2021
Adrian urodził się jako wcześniak 11.06.2006 z wadą serca HLHS plus DORV. Przeszedł 3 operacje serca w 3 pierwszych latach swojego życia. Obecnie ma zaburzenia rytmu serca. Ponadto cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe oraz padaczkę. Adrian nie stoi ani nie chodzi, mówi pojedyncze słowa, potrzebuje ciągłęj i intensywnej rehabilitacji ruchowej oraz terapii psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej, w tym wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne. Koszt 1 turnusu to ok. 6500 zł. Syn do codziennego poruszania się potrzebuje specjalistycznego wózka, który trzeba co kilka lat wymieniać. Koszt wózka to kilkanaście tysięcy złotych. Przekazując swój 1% podatku wspierasz koszty jego leczenia, rehabilitacji oraz zakupu sprzętu medycznego.
Historia Adriana
O tym, że syn ma wadę serca HLHS (zespół niedorozwoju lewego serca) dowiedzieliśmy się na kilka dni przed jego narodzinami. Gdy miał 2 tygodnie został przetransportowany samolotem do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu, gdzie 29 czerwca 2006 roku przeszedł pierwszy etap korekcji wady serca – operację Norwooda. Operacja zakończyła się sukcesem, jednak okres pooperacyjny był powikłany z powodu zakażenia ogólnoustrojowego oraz przedłużającym się wspomaganiem oddychania. Po 4,5 miesiąca pobytu w szpitalu, Adrianek po raz pierwszy ujrzał dom. Miesiąc po wyjściu ze szpitala wrócił jednak do niego z powodu przewężenia cieśni aorty. 30 listopada 2006 roku miał wykonany zabieg balonikowania aorty.
Do czasu drugiej operacji bardzo często przebywał w szpitalach z powodu nawracającego zapalenia płuc. Drugi etap – operację hemi-Fontan, którą również przeprowadził prof. Edward Malec, Adrian przeszedł 16 marca 2007 roku. I tym razem Adrian długo dochodził do siebie po operacji. Jak się później okazało powodem było zakażenie pasożytem pneumocystis carini. Dopiero 11 maja 2007 roku Adrian wyszedł do domu. Gdy Adrian skończył roczek lekarz neurolog potwierdził swoje wcześniejsze przypuszczenia, a mianowicie to, że chłopiec cierpi na dziecięce porażenie mózgowe.