Wady serca u dorosłych
Wady serca występujące u osób dorosłych dzielą się na nabyte (czyli takie, które powstały w różnym czasie po narodzinach i najczęściej są to nieprawidłowości dotyczące zastawek) oraz wady wrodzone.
Wrodzona wada serca to strukturalna nieprawidłowość w obrębie serca, która powstaje jeszcze przed urodzeniem. Może to być istnienie w sercu otworów, których w nim być nie powinno; źle umieszczone, zniekształcone i/lub brakujące zastawki, naczynia i komory serca. Często nieprawidłowości występują w różnych kombinacjach. Można je zdiagnozować prenatalnie, czyli jeszcze przed narodzinami, przy urodzeniu, później w dzieciństwie, a nawet w wieku dorosłym, natomiast kluczowe jest ich powstanie w okresie prenatalnym, na etapie organogenezy.
Wady serca to najczęściej występujące wady wrodzone, jednak decydowaną większość z nich można dziś skutecznie leczyć. Część wad serca może być wyleczona całkowicie, niektóre nawet bez rozległej operacji, a za pomocą zabiegu, podczas którego specjalną parasolką lub sprężynką zamyka się połączenie lub otwór, którego w sercu nie powinno być. Inne wymagają jednej lub kilku operacji. O niektórych osobach z wadami serca mówi się, że mają serce jednokomorowe, co z punktu widzenia lekcji biologii wydaje się być niemożliwe, ale faktycznie, takie wady serca są i także takie serce można przemodelować tak, że będzie pracowało prawie jak zdrowe.
Jeśli masz wrodzoną wadą serca musisz z czasem stać się swoim najlepszym opiekunem. Oznacza to uczenie się bycia aktywnym uczestnikiem decyzji dotyczących leczenia i opieki nad samym sobą. Wymaga to posiadania odpowiednich informacji i pewnych umiejętności w komunikowaniu się z ludźmi, w tym przypadku zwłaszcza z lekarzami, pielęgniarkami, terapeutami. Na początku będą mogli wspierać Cię rodzice, z czasem jednak odpowiedzialność za własne zdrowie będzie spoczywała na Tobie.
Wrodzone wady czy choroby serca, z którymi wkraczasz w dorosłość bardzo różnią się od innych „zwykłych”/ nabytych problemów z sercem, które rozwijają się u osób dorosłych. Ważne jest, aby zrozumieć jak najwięcej o swoim problemie zdrowotnym i wszelkich innych problemach, które może on powodować. Poniżej znajdziesz ogólne wytyczne, które pomogą Ci podejmować kroki, aby prowadzić jak najbardziej normalne, zdrowe życie.
◼️ Zadawaj pytania specjalistom podczas wizyt kontrolnych, możesz je wcześniej zapisać, aby nie zapomnieć porozmawiać z lekarzem o ważnych dla Ciebie sprawach podczas kontroli.
◼️ Poznaj swoją wadę serca tak, by umieć ją opisać i wiedzieć czym różni się Twoje serce od zdrowego serca.
◼️ Poznaj swoją historię medyczną, w tym wszelkie operacje, które były wykonane.
◼️ Dowiedz się, jakie zagrożenia możesz napotkać jako osoba dorosła.
◼️ Dowiedz się, jak rozpoznać oznaki nowych problemów z sercem.
◼️ Prowadź listę wszystkich przyjmowanych leków, ich dawek, tego, do czego służy każdy lek i jak działa na organizm.
◼️ Upewnij się, że wszystkie testy diagnostyczne, badania i procedury medyczne, które zlecił Twój lekarz są wykonane.
◼️ Ćwicz – ale upewnij się podczas rozmowy ze swoim kardiologiem, czy ćwiczenia, które chcesz wykonywać są dla Ciebie odpowiednie.
◼️ Poinformuj swoich lekarzy o historii Twojego serca. Obejmuje to wszystkich lekarzy, w tym tych, których widzisz na izbie przyjęć, a nawet w sytuacjach, które nie dotyczą twojego serca np. podczas wizyty u stomatologa.
◼️ Porozmawiaj ze swoim kardiologiem, jakie formy antykoncepcji są dla Ciebie bezpieczne - i skonsultuj się ze specjalistą przed planowanym zajściem w ciążę.