Skip to main content

OPERACJA SERCA W NIEMCZECH

Główny budynek Kliniki (Zentralklinikum) znajdujący się przy Albert-Shweitzer-Campus 1, są to dwie 20-poziomowe wieże połączone pasażem. Oddział kardiologiczny oznaczony jest symbolem 18 B West, znajduje się w tzw. „wieży zachodniej” (Turm West). Po przybyciu rodzic zgłasza się z dzieckiem w klinice kardiologii bezpośrednio na oddziale (nie ma izby przyjęć). W tym celu po wejściu do kliniki należy kierować się do wieży zachodniej (wieża bliższa od strony Familienhaus) i windą wjechać na poziom nr 18 po czym wejść do oddziału oznaczonego 18 B West. W oddziale należy kierować się bezpośrednio do konsoli pielęgniarek, zgłaszając przybycie. Warto mieć pod ręką dokumenty potwierdzające przelewy za leczenie oraz kartę EKUZ.

Pobyt dziecka w oddziale. Oddział składa się z 22 łóżek, pokoje są 4- i 2-osobowe z łazienką. Przed zabiegiem dziecko przebywa w sali 4-osobowej, po powrocie z oddziału intensywnej terapii przebywa w mniejszej, 2-osobowej sali również w oddziale kardiologii. O dobre samopoczucie pacjentów dbają psycholodzy, terapeuci i grupa klaunów. Oddział posiada również bawialnię i salę gier dla dzieci. Rodzic otrzymuje kartę menu (w języku niemieckim), w której planuje posiłki dla dziecka na cały tydzień – zamawia poszczególne dania śniadaniowe, obiadowe, desery i kolacje, a także napoje. Do wyboru są różne zestawy, rodzic wybiera posiłek dla dziecka i zaznacza na małej karcie. Do tego dostępne są przeróżne dodatki na każdy lub jedynie wybrany dzień tygodnia typu: nutella, płatki, miód, bułka biała, ciemna, chleb (różne rodzaje), kakao ciepłe - zimne, mleko ciepłe - zimne, koktajle truskawkowe, waniliowe. Jedna pani zajmująca się dostarczaniem posiłków jest Polką – pani Renata. Na oddziale znajduje się stanowisko z napojami – kawa, herbata, soki i woda. Osoby chętne mogą na ten cel wrzucić dowolną kwotę do znajdującej się na oddziale skarbonki. Z pozyskanych w ten sposób środków uzupełniane są zapasy. Oddział zaopatrzony jest w pampersy dla niemowląt i dzieci starszych, mleko, kaszki i słoiczki dla najmłodszych pacjentów.

Pobyt rodzica. Rodzice mogą przebywać z dzieckiem całodobowo, jeden z nich może pozostać z dzieckiem na noc, otrzymując rozkładane łóżko. Na oddziale jest internet (hasło u pielęgniarek). Na oddziale intensywnej terapii – rodzice otrzymują fotele, mogą czuwać przy dziecku przez całą dobę (odział intensywnej terapii 19 B West, gdzie dziecko trafia po operacji znajduje się na 19 – piętrze). Jednemu rodzicowi przebywającemu z dzieckiem przysługuje również wyżywienie w postaci 3 posiłki dziennie. Na każdy dzień z jednodniowym wyprzedzeniem rodzic dostaje specjalną kartę i zjeżdża z nią na 4 piętro do stołówki na posiłek. Na karcie wyznaczona jest ilość, oraz podana informacja z czego rodzic może korzystać. Wszystko ponad określony limit jest dodatkowo płatne na stołówce. Przykład:

*śniadania – poziom 4-ty, duża stołówka w prawo do końca. Posiłek obejmuje: 2 sztuki pieczywa (różne bułki), 2 dowolne napoje (ciepłe lub zimne) oraz 7 sztuk dodatków typu masło, sery, wędliny, dżemy, miód, nutella itd. Za niewielką opłatą można dokupić inne dodatki, np. pomidory, ogórki, jajka. Zwykle posiłek jest wystarczający dla obojga rodziców, można wnosić jedzenie na oddział i jeść w pokoju dziecka.

*obiady – ta sama stołówka w której odbywają się śniadania. Karta obejmuje dowolny zestaw obiadowy (mięso + dodatek + surówka), 2 napoje (ciepłe lub zimne) oraz deser. Do wyboru dania regionalne, chińskie, włoskie oraz dział dla osób na diecie.

*kolacje – 4-ty poziom, tym razem udajemy się do bistro – w lewo i do końca (druga wieża). Zestaw taki sam, jak na śniadanie.

Na 4 piętrze znajdują się również automaty z napojami ciepłymi i zimnymi średnio cena ok. 1.20 euro.

Przebieg hospitalizacji. Wyznaczonego w kwalifikacji dnia rodzic stawia się z dzieckiem w oddziale kardiologii, gdzie po dopełnieniu formalności dziecko jest przyjmowane na odział. Tego samego dnia najczęściej wykonywane są badania, ponieważ na dzień kolejny zazwyczaj zaplanowany jest już zabieg operacyjny lub cewnikowanie serca. Rodzic towarzyszy dziecku we wszystkich badaniach, jest ich dużo w stosunkowo krótkim okresie czasu dziecko może więc być zmęczone. W razie wątpliwości mogą zostać zalecone dodatkowe badania jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Ważne: dziecko nie może mieć aktywnej próchnicy, stan jamy ustnej musi być skontrolowany przed wyjazdem, zęby wyleczone, nie może mieć też czynnej infekcji – czynniki te nie pozwalają na przyjęcie dziecka do oddziału. Personel zachęca rodziców do aktywności w całym procesie leczenia dziecka. W dniu cewnikowania serca rodzic odprowadza dziecko do samej sali zabiegowej i pozostaje z nim do momentu rozpoczęcia znieczulenia i podania leku nasennego. W ten sposób minimalizuje się stres dziecka i rodzica. Jeśli nie ma przeciwwskazań bezpośrednio po zabiegu i wybudzeniu dziecka, które odbywa się w sali zabiegowej trafia ono z powrotem na oddział kardiologii, gdzie rodzice stale mogą z nim przebywać.

W dzień operacji rodzice towarzyszą dziecku do tzw. śluzy, z której dziecko jest zabierane przez personel. Kwestia premedykacji – do omówienia z lekarzem. Czas oczekiwania rodzice mogą spędzić na oddziale kardiologii bądź bezpośrednio na intensywnej terapii, w specjalnym pokoju dla rodziców z kawą i herbatą, leżanką i fotelami. Po zakończeniu zabiegu dziecko przewożone jest na oddział intensywnej terapii i stabilizowane. Rodzice są informowani przez personel o czasie, w którym będą mogli wejść do dziecka, najczęściej jest to do godziny po przywiezieniu dziecka na oddział. Rodzice mogą towarzyszyć dziecku całodobowo, jedna osoba również w nocy. Po okresie spędzonym na intensywnej terapii dziecko trafia z powrotem na kardiologię. Po zabiegu dziecko jest rehabilitowane, proces ten rozpoczyna się już w oddziale intensywnej terapii, rehabilitanci w pierwszej kolejności wykonują z dzieckiem ćwiczenia oddechowe. Następnie wprowadzana jest rehabilitacja ruchowa, w obecności rehabilitanta dziecko jest pionizowane i stawia pierwsze kroki po operacji. Po powrocie na oddział kardiologiczny, gdy dziecko czuje się dobrze ćwiczenia mogą odbywać się z rehabilitantem na sali gimnastycznej, co dla dzieci jest ogromną frajdą. Dziecko wraz z rodzicami za zgodą lekarza może opuszczać oddział i spacerować na terenie kliniki.

Informacje dodatkowe. Na terenie kliniki znajdują się liczne kioski, automaty oraz bar i kawiarnia (na końcu poziomu wejściowego oznaczonego symbolem 04 Ost), otwarta w godzinach: poniedziałek – piątek 6:30 – 18:00; soboty, niedziele i święta 10:00 – 18:00. Obok kawiarni znajduje się bankomat, kwiaciarnia oraz platforma internetowa z dostępem do komputera i internetu.

Kaplica w klinice centralnej znajduje się na poziomie 07 West. W pobliżu znajduje się również Kościół pod wezwaniem Marii Uzdrowicielki Chorych (kościół katolicki), oraz Kościół św. Łukasza (kościół ewangelicki). Informacja o godzinach nabożeństwa znajduje się w karcie pacjenta oraz na tablicy informacyjnej oddziału w Klinice.