Skip to main content

Wspólne działania

W środę 5 kwietnia nasza Fundacja wzięła udział w dwóch zdalnych, roboczych spotkaniach z organizacjami działającymi na rzecz dzieci z wadami serca - Fundacją Mam Serce oraz Fundacją Serce Dziecka. Celem prowadzonych rozmów było ustalenie planów i priorytetów działania w zakresie wsparcia rozwoju opieki nad pacjentami z wadami serca leczonymi w ICZMP w Łodzi - począwszy od diagnostyki przedurodzeniowej, która jest początkiem drogi w walce o zdrowie i życie dziecka.

Współpraca między naszymi organizacjami obejmuje w tym momencie działania na rzecz:

1) wsparcia rozwoju diagnostyki prenatalnej - współfinansowanie doposażenia Zakładu Kardiologii Prenatalnej w aparaturę niezbędną w procesie diagnostyki przedurodzeniowej (informacje o działalności Zakładu pod linkiem)

2) poprawy bezpieczeństwa i warunków pobytu dzieci i towarzyszących im rodziców w czasie hospitalizacji dziecka w Klinice Kardiochirurgii ICZMP.

Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest obecność bliskiej osoby podczas pobytu dziecka w szpitalu. Tym większe jest jej znaczenie, gdy dziecko jest po poważnym zabiegu operacyjnym. W Klinice Kardiochirurgii ICZMP w Łodzi rodzic może towarzyszyć dziecku podczas hospitalizacji przez całą dobę, we wszystkie dni w tygodniu, wspierając tym samym proces powrotu dziecka do zdrowia i będąc partnerem personelu oddziału w opiece nad pacjentem.

Przestrzeń w salach chorych nie zawsze jednak pozwala na komfortowy pobyt opiekunów w przypadku hospitalizacji w jednej sali szpitalnej dwóch małych pacjentów. Na poprawę warunków pobytu dzieci i opiekujących się nimi rodziców ma wpłynąć przeorganizowanie przestrzeni w oddziale, w tym w salach chorych. Będzie to możliwe między innymi dzięki zakupowi nowoczesnego systemu monitorowania funkcji życiowych pacjentów, który zostanie zainstalowany w sposób w jak najmniejszym zakresie wpływający na ograniczenie przestrzeni w sali pacjenta. System ten przede wszystkim znacząco podniesie bezpieczeństwo pacjentów i pozwoli personelowi zauważyć ewentualne niepokojące zmiany w stanie zdrowia na bardzo wczesnym etapie, ponadto dzięki określonemu montażowi, możliwe będzie ustawienie przy każdym łóżeczku dziecka specjalnego rozkładanego fotela dla rodzica, umożliwiającego mu pobyt przy dziecku w komfortowych warunkach także w porze nocnej.

Kolejnym etapem będzie stworzenie w oddziale przestrzeni dla rodziców, w której będą mogli przechowywać przedmioty osobiste, ograniczając tym samym konieczność ich przechowywania w sali pacjenta. Ostatnim etapem działań priorytetowych, zmierzających do poprawy warunków pobytu w Klinice Kardiochirurgii jest instalacja systemu klimatyzacji.

Jesteśmy przekonani, że dobra współpraca między naszymi organizacjami przyczyni się, w stosunkowo krótkim czasie do poprawy komfortu dzieci przebywających w oddziale. Wszystkim wspierającym nasze wspólne działania serdecznie dziękujemy.

Inne artykuły w tej kategorii:

Dzień Wiedzy o WWS

W dniach 7–14 lutego obchodzony jest Tydzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca, złożonym problemie...

W lutym zbadaj serce płodu

Pani Profesor Maria Respondek-Liberska, która jest prekursorem kardiologii prenatalnej w Polsce o...

Plany na 2024 rok

Przedstawiany planu głównych działań Fundacji, jakie będą realizowane w 2024 roku. Uruchomieni...