Skip to main content

Czas oczekiwania na zabiegi oraz wyniki leczenia w ICZMP

W związku z informacjami publikowanymi przez rodziców dzieci z wadami serca na FB naszej Fundacji sugerującymi utrudniony (z uwagi na długi czas oczekiwana) dostęp do zabiegów kardiochirurgicznych zwróciliśmy się do Ministra Zdrowia z prośbą o informację w tym zakresie. Poniżej przedstawiamy część odpowiedzi z dnia 17 września 2024 r. dotyczącą czasu oczekiwania na zabiegi w wybranych ośrodkach kardiochirurgii dzieci, przy czym jak wynika z informacji przekazanej przez Klinikę Kardiochirurgii ICZMP w Łodzi operacje ze wskazań pilnych oraz operacje wykonywane u noworodków (np. I etap korekcji wad serca TGA, HLHS) wykonywane są na bieżąco.

"Bieżące analizy na temat aktualnego czasu oczekiwania na planowe operacje kardiochirurgiczne wad wrodzonych serca u dzieci w poszczególnych ośrodkach w Polsce, przedstawiają się następująco:

1. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Łódź – 8 do 10 miesięcy,
2. Instytut „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”, Warszawa - na bieżąco, co oznacza ok. 4-6 tygodni,
3. Warszawski Uniwersytet Medyczny – 4 do 6 tygodni,
4. Szpital Kliniczny im. K. Jonashera, Poznań - na bieżąco do 3 tygodni,
5. Uniwersytet Jagielloński, Kraków, Prokocim - 3-4 miesiące,
6. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, Katowice – do 3 miesięcy,
7. Śląskie Centrum Chorób Serca, Zabrze - do 3 tygodni.

Według stanowiska Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Kardiologii Dziecięcej, Pani dr. n. med. Marii Miszczak-Knecht, fakt że Klinika Kardiologii ICZMP w Łodzi pod Kierownictwem Pani prof. Katarzyny Januszewskiej przeprowadza całe spektrum korekcji wrodzonych wad serca u dzieci, w tym wieloetapowe leczenie wszystkich form serca jednokomorowego, a także operacje zaburzeń rytmu i przewodnictwa – stała się miejscem najchętniej wybieranym przez pacjentów."

Korzystając z okazji prezentujemy także dane dot. ogólnej śmiertelności pooperacyjnej i śmiertelności po zabiegach z zastosowaniem krążenia pozaustrojowego w Klinice Kardiochirurgii ICZMP w Łodzi w latach 2019 - 2023 r. Wyniki te potwierdzają wyraźny spadek śmiertelności po objęciu kierownictwa przez prof. Katarzynę Januszewską od stycznia 2023, co z całą pewnością również przyczynia się do tego, iż jest to najchętniej wybierany przez pacjentów ośrodek, a to także wpływa na czas oczekiwana na zabieg operacyjny.

 

 

 

Inne artykuły w tej kategorii:

Informacja

Aleksandra Lignar-Czyż - informacja o nieobecności: 11-18.10.2024

Decyzje finansowe PFRON

Z radością informujemy, że decyzją Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych proj...

Rekrutacja pracowników

W związku z pozytywną oceną merytoryczną wniosku dotyczącego projektu Niezależne serca mogą więce...